2018 Full Length Traveling Festival

October 1, 2017 - March 31, 2018

Awards Brunch hosted by Northumberland Players, April 8, 2018

Adjudicator: Bea Quarrie

As a director, actor and adjudicator, Bea Quarrie has always believed in the transformative power of the arts. She has directed shows that represented Canada at International festivals in Japan, Germany, Aruba and Venezuela as well as in Canada. She has directed over 95 productions, served on regional, provincial and national committees, arts councils, theatre companies and theatre service organizations. She has adjudicated all over Ontario for over 38 years, co-founded five professional theatre companies in Peterborough, taught and directed in China, produced, designed and performed in over 100 productions, and is the subject of two films, (TWELVE by the National Film Board, December 3 Reflections by Cogeco). In the past five years, she has directed Vimy, Spamalot, and Shrek for VOS in Cobourg, directed Hedda Gabler, House, Vimy, The Drowning Girls for Peterborough, adjudicated the Sears and WODL (2017) Festivals as well as the Theatre Ontario Festival (2014).. Bea is happy to be the travelling adjudicator for the EODL Full Length Festival 2018.


Festival Participants

Belleville Theatre Guild Pinnacle Playhouse 256 Pinnacle Street, Belleville, ON K8N 3B1
Marion Bridge by Daniel MacIvor
Performance dates: February 1 - 17, 2018 Adjudication date: February 10, 2018 at 8:00pm


Ottawa Little Theatre 400 King Edward Avenue, Ottawa, ON K1N 7M7
Dead Accounts by Theresa Rebeck
Performance dates: February 14 – March 3, 2018 Adjudication date: February 16, 2018 at 7:30pm


Peterborough Theatre Guild 364 Rogers Street Peterborough, ON K9H 1W7
The Cripple of Inishman by Martin McDonagh
Performance dates: February 23 - March 10, 2018 Adjudication date: March 8, 2018 at 8:00pm


Domino Theatre 52 Church Street Kingston, ON K7M 1H3
At My Heart’s Core by Robertson Davies
Performance dates: March 1 – 17, 2018 Adjudication date: March 9, 2018 at 7:30pm


Northumberland Players The Old Firehall Theatre 213 Second Street Cobourg, ON K9A 3N7
Leaving Home by David French
Performance dates: March 16 - 31, 2018 Adjudication date: March 24, 2018 at 7:30pm

Award Presentations

City of Pembroke Trophy:  Adjudicator Award for backstage teamwork

Nominations:  All Five Productions

  • "Marion Bridge" by Daniel Macivor, Belleville Theatre Guild
  • "Dead Accounts" by Theresa Rebeck, Ottawa Little Theatre
  • "The Cripple of InishMaan" by Marion McDonough, Peterborough Theatre Guild
  • "At My Heart's Core" by Robertson Davies
  • "Leaving Home" by David French, Northumberland Players

Winner: "At My Heart's Core", Domino Theatre, Kingston - Accepted by Producer, Bill Morrow

Armagh Sifton-Price Award:  Adjudicator Award - "Festival Hero"

Nominations: 

  • Steve Forrester and Heather Muir, Belleville Theatre Guild
  • Kara Besson, Northemberland Players
  • Geoff Gruson, Ottawa Little Theatre
  • Michelle McNicholl and Julia Moore, Sound Designing team, Domino Theatre, Kingston
  • Rob Steinman, Peterborough Theatre Guild

Winner:  Steve Forrester, Belleville Theatre Guild

Arnold Connerty Award:  Adjucicator Award - "The Inseparables"

Nominations:

  • Sara Knight, Valerie Winslow, Naomi Greer-Ballance, Domino Theater, Kingston
  • Phillip Merriman, Venetia Lawless, Ottawa Little Theatre
  • Jane Werger, Patricia Young, Peterborough Theatre Guild

Winner:  Jane Werger and Patricia Young, Peterborough Theatre Guild

Peterborough Theatre Guild Award for Set Design

Nominations:  All Five Productions

Winner:  Tom Pidgeon, Ottawa Little Theatre

John L. Walley Award for Best Costuming

Nominations:  All Five Productions

Winners:  Claudia Wade, Anne Aston, Jennifer Coe (corset Maker), Domino Theatre Kingston

Deep River Players Award for Best Visual Presentations

Nominations  All Five Productions

Winner:  "Leaving Home", Northumberland Players

Thérèse May Memorial Award for Outstanding Contribution by a Student

Nominations:

  • Luke Paron, Corey Auerwater and Tia Ritchie, Northumberland Players

Winner:  Luke Paron as Ben, Northumberland Players

Peterborough Theatre Guild for Best Use of Speech

Nominations:

  • Jane Morris and Josh Sparks, Ottawa Little Theatre
  • Kim Brouwer as Minnie, Northumberland Players
  • Lauren Murphey, Michael Valliant-Saunders, Peterborough Theatre Guild
  • Daniel Robinson, Ian Malcolm, Helana Marks and Matthew Davis, Domino Theatre, Kingston
  • Kelsey Collings, Belleville Theatre Guild

Winner:  Michael Valliant as Babbybobby, Peterborough Theatre Guild

Brenda and Chris Worsnop Award for Outstanding Ensemble

Winner:  Ottawa Little Theatre

Ron Hazelgrove Award for Best Cameo Performance

Nominations:

  • Robert Lloyd, Esther Parry and Moira Nikander-Forrester, Belleville Theatre Guild
  • Helana Marks, Domino Theatre, Kingston
  • Sheila Charleton and Rob Steinman, Peterborough Theatre Guild
  • Bill Walker, Northumberland Players

Winner:  Bill Walker as Harold, Northumberland Players

Margaret White Award for Acting Excellence

Nominations:

  • Jane Morris and Josh Sparks, Ottawa Little Theatre
  • Esme Purdy, Ian Malcolm and Matthew Davis, Domino Theatre, Kingston
  • Lauren Murphey, Michell Abel and Michael Valliant-Saunders, Peterborough Theatre Guild
  • Corey Auerwater and Kim Brouwer, Northumberland Players
  • Kelsey Collins, Belleville Theatre Guild

Winner:  Kim Brouwer as Minnie, Northumberland Players (Director, Matt Kowalyk, accepted the award on her behalf)

Bancroft Theatre Guild Award for Acting Excellence

Nominations:

  • same as above (Margaret White Award)

Winner:  Lauren Murphy as Helen, Peterborough Theatre Guild

Leonard Beaulne Memorial Trophy for Best Actor in a Major Role

Nominations:

  • Phillip Merriman, Ottawa Little Theatre
  • David Draper and Luke Foster, Peterborough Theatre Guild
  • Matthew Davis, Domino Theatre, Kingston
  • Neil Torrie, Northumberland Players

Winner:  David Draper as Cripple Billy, Peterborough Theatre Guild, (Chris Lee accepted the award on his behalf)

Leonard Beaulne Memorial Trophy for Best Actress in a Major Role

Nominations:

  • Kodie Trahan-Guay and Kayla Alexandropoulos, Belleville Theatre Guild
  • Venetia Lawless and Jane Morris, Ottawa Little Theatre
  • Sarah Knight, Valerie Winslow and Naomi Greer-Balance, Domino Theatre, Kingston
  • Jane Werger and Patricial Young, Peterborough Theatre Guild
  • Christine Sharp, Northumberland Players

Winner:  Venetia Lawless as Lorna, Ottawa Little Theatre

Kingston Trophy for Best Production of a Canadian Play

Nominations:

  • "At My Heart's Core", by Robertson Davies, Domino Theatre, Kingston
  • "Marion Bridge", by Daniel Macivor, Belleville Theatre Guild
  • "Leaving Home", by David French, Northumberland Players

Winner:  "Leaving Home", Northumberland Players

Trentonian and Tri-County Award for Best Director

Nominations:  All Five Directors

Winner:  Penny Nash, Domino Theatre

Leslie M. Frost Award for Best Production

Winner:  "Dead Accounts", Ottawa Little Theatre