2017 Full Length Festival - Traveling Festival





Adjudicator - John P Kelly

And so this year, for the second time at our EODL full length festival we welcome John P Kelly as our adjudicator and wish him well as he travels through the snow (assuming we have any).

2016 has been a busy year for John, both in directing and in adjudicating.  He was invited to his native Ireland for both.  In March, he travelled over to do a full-length festival there lasting ten nights and within a month he was back directing at the famous Gaiety Theatre in Dublin.  Somewhere along the line he found time to fit in two productions in Ottawa.  He is delighted to be adjudicating again in his preferred country!

John arrived here in 2004 after a long career in Theatre and Broadcasting in Ireland, Scotland and England.   In Broadcasting, he began as a radio drama director before rising to take charge of all Arts output for the Irish National Broadcaster.  He trained in direction with the famous Abbey Theatre and has directed all over the country including in many of its major venues.  Since arriving here, he has directed almost forty professional productions and work-shopped and adjudicated all over Ontario.  He likes to boast that, because of his work with Community Theatre, he has probably seen more of Ontario than most Ontarians.

He is a friendly animal and answers to John, John P and/or Sean.

November 17, 2016 – March 31, 2017

Dates of Adjudication

Nominations and Awards

  1. Peterborough Theatre Guild Award for SET DESIGN.

a) Calvin Prescott, The Crucible, Brockville

b) Dorothy Shaw, Schoolhouse, Kanata

c) David Row, The Village of Idiots, Domino

WINNER: Dorothy Shaw, Schoolhouse – Kanata Players


  1. John L. Walley Award for BEST COSTUMING.

a) Costume team for The Crucible, Brockville

b) Costume team, Frozen Dreams

c) Dawn Watters and Grace Price, Waiting for the Parade, Northumberland

WINNER: Donna Cody, Lindsay Moysey, Tina Pruner-Bennett, Hannah Pruner,

The Crucible, Brockville.


  1. Deep River Players Award for BEST VISUAL PRESENTATION.

a) The Crucible - Brockville

b) Schoolhouse - Kanata

c) Village of Idiots - Domino

WINNER: David Row, The Village of Idiots, Domino Players, Kingston.


  1. Therese May Award for BEST CONTRIBUTION BY A STUDENT.

THEY ARE ALL NOMINATED.

WINNER: Jonas Blackburn – as Milton – in Schoolhouse, Kanata Players.


  1. Peterborough Theatre Guild Award for BEST USE OF SPEECH.

a) Kanata Players, Schoolhouse

b) Domino Kingston, The Village of Idiots

c) Brockville Theatre Guild, The Crucible

WINNER: Domino Kingston, The Village of Idiots.



  1. Ron Hazelgrove Award for BEST CAMEO PERFORMANCE.

  1. Dave Cody as Giles Corey in The Crucible, Brockville

  2. Crystal Boydegan as Tituba in The Crucible, Brockville

  3. Keith Stanton as Policeman in Frozen Dreams

WINNER: Keith Stanton as the Policeman in Frozen Dreams, Theatre Night in Merrickville


  1. Margaret Whyte Award for BEST ‘OVERALL’ ACTING EXCELLENCE. Supporting Actress

a) Leila Burns as Flossie in Schoolhouse, Kanata Players

b) Elizabeth Lawless as Mercy Lewis in The Crucible, Brockville

c) Linda Driscoll as Anna (Belle) in A Life Before

WINNER: Elizabeth Lawless as Mercy Lewis in The Crucible


  1. Bancroft Theatre Guild award for BEST ‘OVERALL’ ACTING EXCELLENCE. Supporting Actor

a) Peter Lynch as Danforth in The Crucible, Brockville

b) Keith Goranson as Mason in A Life Before, Peterborough

c) Cassel Miles as Mesholem in The Village of Idiots, Domino

WINNER: Keith Goranson as Mason in A Life Before, Peterborough


  1. Leonard Beaulne Memorial Trophy for BEST ACTOR IN A MAJOR ROLE.

a) Chris Tucker as John Proctor in The Crucible, Brockville

b) Peter Crate as Harry in Frozen Dreams, Theatre Night in Merrickville

c) Paul Duchesne as Morgan in The Drawer Boy, Brockville

WINNER: Paul Duchesne as Morgan in The Drawer Boy, Brockville


  1. Leonard Beaulne Memorial Trophy for BEST ACTRESS IN A MAJOR ROLE.

Something I have never done before; I have selected five names from the following ?

Stephanie VanDer Barren as Elizabeth in The Crucible, Emma Chabot as Abigail in The Crucible, Anita Plunkett as Ginny in Frozen Dreams, Reba Sigler as Miss Linton in Schoolhouse, Natalie Dorsett as Sarah in A Life Before, Amanda Jonz, Cathy Nobleman and Jennifer Scrivens in Marion Bridge, and Kirsty Bird, Auriele Diotte, Carole Beauchamp, Anne-Marie Bouthillette and April Coming in Waiting for the Parade.


From these – five NOMINATIONS.


  1. Natalie Dorsett as Sarah in A Life Before

  2. Jennifer Scrivens as Louise in Marion Bridge

  3. Kirsty Bird as Catherine in Waiting for the Parade

  4. Amanda Jonz as Agnes in Marion Bridge

  5. Anne-Marie Bouthillette as Marta in Waiting for the Parade.

WINNER: Jennifer Scrivens as Louise in Marion Bridge.


THREE ADJUDICATOR AWARDS.


  1. City of Pembroke Award.

a) Original Music – The Drawer Boy, Brockville

b) Rachel Worton – Stage Manager, Schoolhouse, Kanata

c) Joanne LeClerc, Set Painting – Frozen Dreams, Theatre Night in Merrickville

WINNER: Original Music, Andrew Morley, Philip Peterson -The Drawer Boy, Brockville.


  1. Sifton-Price Award.

a) Original Score and Theme Song – Kenny Hayes - Marion Bridge - OLT

b) Kara Besson - Stage Management – Waiting for the P. Northumberland Players

c) Leslie Oliver – Stage Manager – The Village of Idiots - Domino

WINNER: Kenny Hayes - Original Score and Theme Song – Marion Bridge – OLT


  1. Arnold Connerty Award.

a) Fen Prior Delahanty – Visuals – Marion Bridge

b) Zachary Chabot – as Ewart in Schoolhouse.

c) Carolyn Boyer – Set Design – A Life Before

WINNER: Carolyn Boyer – Set Design – A Life Before – Peterborough


  1. Leslie M. Frost Award for BEST PRODUCTION.

3rd. The Crucible – by Arthur Miller, Brockville Theatre Guild

2nd, Marion Bridge – by Daniel McIvor, Ottawa Little Theatr

WINNER: Waiting for the Parade – by John Murrell, Northumberland Players.


  1. Trentonian and Tri-County Award for BEST DIRECTOR.


TWO NOMINATIONS

a) Chantale Plante, Marion Bridge, Ottawa Little Theatre

b) Brenda Worsnop, Waiting for the Parade, Northumberland Players

WINNER: Brenda Worsnop, Waiting for the Parade, Northumberland Players.


  1. Kingston Trophy for BEST PRODUCTION OF A CANADIAN PLAY.

Winner: Waiting for the Parade, Northumberland Players.